
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 180 mV |
| Output Current | 5 mA |
| Output Voltage | 4.096 V |
| Max Output Current | 5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 160 µA |
| Quiescent Current | 275 µA |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Reference Type | Fixed, Series |
| Max Output Voltage | 4.096 V |
| Reference Voltage | 4.096 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Initial Accuracy | 0.5 % |
| Shunt Current | 5 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Max Supply Current | 275 µA |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$2.24077
Ext.Price$2.24077
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.24077 | $2.24077 |
| 10 | $1.52092 | $15.20920 |
| 25 | $1.40807 | $35.20175 |
| 50 | $1.31066 | $65.53300 |
| 100 | $1.21999 | $121.99900 |
| 300 | $1.10892 | $332.67600 |
| 500 | $1.00796 | $503.98000 |
| 1000 | $0.82586 | $825.86000 |
| 3000 | $0.79404 | $2382.12000 |
| 5000 | $0.76345 | $3817.25000 |
